4 wskazówki jak skomponować pełnowartościowy posiłek

4 wskazówki jak skomponować pełnowartościowy posiłek - Dietetic Lifestyle

Niezależnie czy jesteś na diecie, czy po prostu chcesz się zdrowo odżywiać – powinieneś wiedzieć, w jaki sposób przygotować pełnowartościowy posiłek. W tym poście otrzymasz ode mnie kilka najważniejszych wskazówek na ten temat.

1. Warzywa i owoce

Wymieniam je na pierwszym miejscu, dlatego, że o nich jakoś wszyscy bardzo często zapominają. Wszelkie wytyczne zalecają spożycie 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. A porcja to około 80 g. Czyli powinno wyjść 400 g na dobę. Ale to nie jest zalecana górna wartość – to jest minimum! Dlatego zaczynam od warzyw i owoców. Najlepiej będzie, jeśli warzywa zajmą około pół talerza. A do śniadania można dodać owoc – całe jabłko lub banana, kilka śliwek, czy około filiżanki owoców jagodowych.

2. Węglowodany

Nie od dzisiaj wiadomo, że węglowodany są podstawowym źródłem energii dla każdego człowieka. Różne wymyślne diety podważają ich wartość, ale wciąż utrzymują swoje chwalebne miejsce u podstawy Piramidy Zdrowego Żywienia. I dlatego one też powinny się pojawić na ćwiartce talerza. A co to może być? Pieczywo, makarony, kasze, ryż, płatki. I o ile nie ma przeciwwskazań wszystko powinno być pełnoziarniste.

3. Białka

Są potrzebne do budowy całego organizmu i jego funkcjonowania. Dlatego ich źródła powinny się pojawić przynajmniej w 3 głównych posiłkach. I to mamy również duży wybór: mięso (najlepiej chude), ryby (co najmniej dwa razy w tygodniu), nabiał, jaja oraz wszelkie strączki. I to wszystko powinno znaleźć się na ostatniej ćwiartce talerza.

4. Tłuszcze

O tym niektórzy starają się zapomnieć i ich unikać, a u innych wszystko w tłuszczu pływa. Tłuszcz jest potrzebny, ale trzeba znać umiar. Zwykle w posiłku powinno się znaleźć około 1-2 łyżek wartościowego tłuszczu. A najlepiej oleje roślinne, masło, margarynę lub orzechy.

No to dam Wam jeszcze kilka przykładów:
Dlaczego to jest takie ważne?

Spożywając pełnowartościowy posiłek dajemy swojemu organizmowi odpowiednie surowce, aby sprawnie funkcjonował. I nie mam tu na myśli jedynie węglowodanów, białek i tłuszczy, ale również odpowiednich minerałów i witamin. Dzięki temu też wszystkie składniki mogą się dużo lepiej wchłaniać (np. witamina A potrzebuje tłuszczu). Odpowiednia kompozycja posiłku też pozwoli się porządnie najeść 😉 Do tego jeszcze tylko pamiętajcie o odpowiednim nawadnianiu i wszystko będzie idealnie.