Jak schudnąć bez diety?

Na wstępie Ci powiem, że nie znajdziesz tu sposobu na osiągnięcie spektakularnych efektów. Chcę Ci za to pokazać, co będzie dobrym początkiem, aby zacząć wprowadzać zmiany w swój sposób żywienia. Zmiany, które mogą Ci pomóc schudnąć. A nawet jeśli nie, to na pewno pozwolą Ci poczuć się lepiej i zdrowiej.

Jak schudnąć bez diety - Dietetic Lifestyle
Po pierwsze: zrób porządki

Rozejrzyj się po wszystkich szafkach. Gdzie trzymasz swoje ulubione ciastka i czipsy? Powyjmuj wszystko: chrupki, słodkie płatki śniadaniowe, chipsy, paluszki, batoniki, ciasteczka, herbatniki. Oddaj je komuś albo wyrzuć. Nie jestem fanką wyrzucania żywności, ale już poszukanie bezdomnych, którzy proszą o żywność, jest całkiem dobrym pomysłem – na pewno będą Ci wdzięczni, a Tobie pomoże to schudnąć. Zrób zakaz kupowania tego typu jedzenia i trzymania go w domu.

Po drugie: planuj

Ciężko jest osiągnąć coś bez dobrego planu (tutaj o tym już pisałam). Dlatego ponownie usiądź na chwilę w spokoju, weź kartkę i długopis. Rozpisz swój własny jadłospis na najbliższy tydzień. Mając coś zapisane, jest się bardziej skłonnym trzymać się tego. Dodatkowo nie postawisz się w takiej sytuacji, że chcesz coś zjeść, a nie wiesz co, więc pójdziesz do najbliższego fast fooda.

Co uwzględnić układając jadłospis?
  • Każdego dnia powinny znaleźć się 3 główne posiłki i 1-2 małe przekąski. Jedząc co 3-4 godziny zapewnisz sobie stały poziom energii przez cały dzień i unikniesz nagłego, trudnego do opanowania głodu.
  • Niech każdy główny posiłek będzie pełnowartościowy, o czym dokładniej przeczytasz tutaj.
  • Przekąski powinny być sycące, ale nie można się nimi przejadać. Wybierz sałatkę owocową lub warzywną, małą kanapkę, owoc, jogurt, garść orzechów lub lekki koktajl (na przykład koktajl jaglany).
  • Jeśli któryś dzień planujesz spędzić cały poza domem, przygotuj posiłki, które można zabrać ze sobą w pojemniku. Tu znajdziesz kilka przykładów.
Czas na zakupy

Teraz kolejna ważna część planu odchudzania z i bez konkretnej diety. Na podstawie jadłospisu zrób listę zakupów. Sprawdź, co już masz. Wszystko, co potrzebujesz kupić zapisz na kartce i kup tylko to. A przed wyjściem na zakupy koniecznie coś zjedz – w ten sposób unikniesz nadmiarowych zakupów, które mogą się skończyć niepotrzebną paczką czipsów i ciastek.

O czym jeszcze należy pamiętać, żeby schudnąć?
  • Unikaj pieczenia ciast. Jeżeli będzie się na Ciebie patrzeć cała blaszka ciasta, jest spora szansa, że to zjesz. Dlatego nie piecz tego typu rzeczy. Możesz to robić pod warunkiem, że będziesz mieć dużo gości, ale też nie przesadź.
  • Dużo pij. Wody, herbaty, kawy (ale tej trochę mniej), soków owocowych i warzywnych. Łącznie 1,5-2 litrów. Dzięki płynom lepiej zachodzi metabolizm w organizmie, a dodatkowo wypełniają żołądek zmniejszając uczucie głodu.
  • Ruszaj się! Jedzenie samych zdrowych rzeczy nie pomoże, jeżeli będziesz leżeć na kanapie pół dnia. Nie wysyłam Cię od razu na siłownię, ale pójdź na spacer albo włącz ulubioną muzykę i chwilę do niej potańcz jak nikt nie widzi.
  • Uśmiechaj się! Pozytywne nastawienie jest najważniejsze.

 

Jak już mówiłam, nie obiecuję spektakularnych efektów. Każdy organizm jest inny, więc co innego jest dla niego dobre. Dlatego warto skonsultować się z dobrym dietetykiem, który dostosuje dietę do Twojego stylu życia czy ewentualnych chorób. Ale tymczasem życzę Ci powodzenia!